עיצוב - אסתר מדר
 
קישורים דף הבית קישורים   וידאו פעילות ברחבי העולם פרסים אלבום תמונות מן העיתונות פרסומים דיסקוגרפיה יצירות ביוגרפיה

ציפי פליישר - מלחינה, מוסיקולוגית מחנכת

ציפי פליישר (נולדה ב-20 במאי 1946) היא מלחינה, מוזיקולוגית חוקרת הזמר העברי ומרצה למוזיקה ישראלית.

ציפי פליישר נולדה בשנת 1946 בחיפה. סיימה תואר בוגר בתאוריה, בקומפוזיציה ובניצוח מטעם האקדמיה למוסיקה ולמחול ע"ש רובין בירושלים; תואר ראשון בלשון עברית, בשפה וספרות ערבית ובהיסטוריה של המזרח התיכון מטעם אוניברסיטת תל אביב; תעודת מורה מוסמך למוזיקה מטעם המדרשה למוזיקה במכללת לוינסקי לחינוך בתל אביב; תואר מוסמך בחינוך מוזיקלי מטעם אוניברסיטת ניו יורק (NYU); תואר מוסמך בבלשנות שמית מטעם אוניברסיטת תל אביב; ותואר דוקטור במוזיקולוגיה מטעם אוניברסיטת בר-אילן. עבודת הדוקטור שלה (1995), בהנחיית פרופ' בתיה חורגין, עסקה באופרה "מדיאה" מאת כֶּרוּבּיני, וניתוחה המעמיק תוך מיזוג שיטות הניתוח של היינריך שנקר וז'אן לה-רו. (Jan laRue)

בשנות ה-70 המוקדמות נודעה פליישר בפעילותה בתחומי הג'אז, התיאטרון והמוזיקה הקלה. היא הרבתה להלחין ולעבד בז'אנרים אלה, וכבר אז כללה פעילותה מרכיב חינוכי בולט, שבא לידי ביטוי בין השאר בעבודתה עם התיאטרון לילדים ולנוער בניהולה של אורנה פורת בתל אביב וכמעבדת ומנצחת בסדרת הטלוויזיה הלימודית "מוזיקה בתיאטרון" בהנחייתו ובניהולו המוזיקלי של גארי ברתיני. בשנים 1970–1972 ייסדה וניהלה את להקת המוזיקה הקלה 'בנות חווה'; בשנים 1973–1975 הייתה מנהלת המוזיקה של תיאטרון באר שבע (שנוסד באותה עת), ועבדה בשיתוף פעולה הדוק עם במאי הבית של התיאטרון, חנן שניר. במסגרת פעילות זה חיברה גם את המחזמר "עלי כינור" (אופ' 1), לליברית של עדה בן-נחום המבוסס על סיפורו של שלום עליכם. לקראת סוף שנות ה-70 עברה פליישר להלחנת מוזיקה לבמת הקונצרטים. מאז הלחינה שבע סימפוניות, ארבע אופרות מלאות, מוזיקה קאמרית, שירים אמנותיים, יצירות למקהלה (המשתרעות מיצירות למקהלה ללא ליווי ועד לאורטוריות וקנטטות למקהלה ותזמורת), ויצירות אלקטרוניות. חשיבתה היצירתית עברה תהפוכות מאז שנות ה-70: אז בלט בארץ סגנונה פורץ-הדרך בהשפעת לימודיה בתחום המזרח. בשנות ה-80 הביאו יצירותיה לעיצובו וגיבושו של סגנון זה. בשנות ה-90 העמיק מבטה בזמן ובמקום, תוך שילוב אלמנטים ממרחבי העולם השמי ואף מעבר לו, ובכלל זה התייחסויות אל תרבויות עתיקות. שנות האלפיים מתאפיינות בפריצתה אל הז'אנרים רחבי-היריעה של הסימפוניה והאופרה, שאפשרו לה להרחיב את מבעה האמנותי.

עברית
ציפי פליישר - אדפה

AHARON DOLGOPOLSKY -
NOSTRATIC RESEARCH
האתר עלה לרשת!

אהרון דולגופולסקי מאציל מרוחו

מעולם לא הפסקתי לחוש את אישיותו הכובשת ואת היקפיו הרוחניים הבלתי ייאמנו של האיש. האסכולה שבנה חיה ובועטת ממוסקבה אל רחבי העולם. החלטתי להקים אתר אשר מאפשר לכולם לגשת אל מורשתו הרוחנית. לעיין באתר פירושו לטבול טבילה ראשונה בים העמוק והרחב, האינסופי.

Welcome!

היכנסו לאתר

ד"ר ציפי פליישר אלמנתו, מוזיקאית ומזרחנית

ניוז יולי 2023 - זמר עברי

לכל מי שהחמיץ, ועדיין מעוניין, ניתן להאזין לשיחה ששודרה ב-1-2/7, בין המנחה ד"ר זיוה לוי לביני, בנושא הזמר העברי. ברצוני להזכיר כי באותו זמן התרחש כנס מכונן, רחב ממדים, מטעם האיגוד הישראלי למוזיקולוגיה. יש לציין שהעורכת קיצרה חלק ניכר מדבריי כי התוכנית מיועדת לקהל הרחב של חובבי הזמר. אני דואגת להשלים את החסר ולמקם בעתיד באתר שלי במדור הדיסקוגרפיה (תת מדור רטרוספקטיבה).


עדכונים ברשת: ציפי פליישר - מאי 2023

משרד החינוך העלה את החומרים למרחב הפדגוגי באתר המפמ"ר בהתאם לקבוצות הגיל השונות.

ראו לדוגמה:

החינוך היסודי - פורטל עובדי הוראה - החינוך היסודי

החטיבות (כיתות ז',ח') - פורטל עובדי הוראה - חטיבת ביניים